Sporty

Mým snem bylo provozovat se psy všechny možné sporty. Můj první pes, Oliver, měl možnost si vyzkoušet v první řadě tzv. "bull sporty". Velmi ho bavily a já cítila příjemný pocit z jeho výkonů, ačkoli se žádné velké úspěchy nedostavili.

Kdo by si však pomyslel, že chtít úspěchy, neznamená mít úspěchy (haha). Protože naši čtyřnozí mazlíčci udělají co nám na očích vidí, jsme zásadním a bezpečnostním prvkem my lidé. Začít aktivně připravovat psa na sport doporučuji až po ukončení vývoje, takže NE dříve, než po dovršení 15 měsíců věku.

Rok a půl jsem Daenerys učila na auto, klec, postroje, rušivé vlivy prostředí, na přítomnost ostatních psů a samozřejmě také na odpočinek. Jezdili jsme na závody jen s Olu, Deny se chodila pouze koukat, maximálně si disciplíny zkusila v kategorii štěňat. Od roku věku jsme začali s pozvolným tréninkem, jak kondičním, tak silovým. V bull sportech jsme si později zkusili skoro vše, hodně jsme se zaměřili na běhy, které jí baví nejvíc a je v nich dobrá.

Deny má předpoklady ke skoku do dálky, neboli long jumpu, avšak tento sport jsme si zkusily jen párkrát a nejlepší výsledky má při na tréninku. Snad se to ještě povede, protože skoky trénovat nepřestaneme.

Další oblíbená disciplína je treadmill, tedy mechanický běhací pás, který se točí dle intenzity běhu psa, není poháněn žádnou jinou, než psí silou. Pes na něm běží maximálně dvě minuty, což vypadá jednoduše, ale příprava na tuto disciplínu je dlouhá a celkem náročná.

.

BULL SPORTY

Tak jak už jsem zmiňovala, mezi nejoblíbenější aktivity patří Bull sporty. 

Již několik let jsme jezdívali na různé závody po celé ČR.
Samozřejmě závodů po ČR je dost, ale bohužel oficiálních závodu už je méně, i tak jsem jezdili a sbíraly jsme s Deny zkušenosti. Naše první větší víkendové bull závody byly na Knížením rybníku- Run Master, byla to oťukávačka pro nás obě, abychom měly přehled co nás bude bavit a co ne.
Disciplíny byly - Coursing (spíše běh za střapcem, nejde o oficiální disciplínu, dráha má jen okolo 300m), Treadmil, Trackmil a drag pull sprint.
Skoro vše jsem si zkusily poprvé, takže žádné úspěchy nebyly. Až tedy na běh, tam si Deny vyběhala krásné druhé místo, což beru jako velký úspěch, protože byla jediný bulík a měla hodně tvrdé protivníky.
Teď s odstupem času se na to koukám jinak, každý sport chce trénink a péči a zaměření, nám šly běhy a skoky, proto jsme se na ně zaměřily. 


NAŠE ÚSPĚCHY V BULL SPORTECH 

16. 2. 2019 I zimowa liga SPEED DOG Kraków - kategorie mini (psi a feny do 45cm) 3. místo, sprint 40m
23. 2. 2019 1. Závody - Povalentýnský coursing RS DRAK Křižanov R.R. Sport- 1. místo, běh za střapečkem na čas
13. 4. 2019 2. Závody - Jarní coursing Vysoké Pole - 3. místo, běh za střapečkem na čas 
27. 4. 2019 2/3 Bullmaster Kolesa- 3. místo, běh za střapečkem na čas
12. 5. 2019 Šiškaday - long jump, 2 místo, kategorie bulteriér fena 350cm
18. 5. 2019 Run Master - 2. místo, běh za střapečkem na čas
25. 5. 2019 Bullmaster Mladá Boleslav- 1. místo dostih, kategorie miniaturní bulteriér (celkem 7)
2. 6. 2019 Speed Bull Poland - 3. míst, sprint 50m, kategorie MBT
8. 6. 2019 3. Závody RR Coursing- 2. místo, běh za střapečkem na čas 
9. 6. 2019 Strongbull Speedmaster NO.3 - dostih, 1. místo
22. 6. 2019 Speed dog Krakow - long jump 2. místo (osobní rekord 380cm) 
29. 6. 2019 Bullmaster Mladá Boleslav- dostih, 1. místo z 5
3. 8. 2019 Summer Fun Trening - Long Jump 3. místo, 2. místo Treadmill 
7. 9. 2019 Bullmaster Mladá Boleslav - dostih, 3. místo
29. 9. 2019 Treadmill Champion - 1. místo
10. 11. 2019 Treadmill Champion - 1. místo
30. 11. 2019 Treadmill Champion - 1. místo
6. 6. 2020 Strongbull Speedmaster Champion 1/2020 ovál - 2. místo 
7. 6. 2020 Strongbull Speedmaster Champion 2/2020 ovál - 2. místo
11. 7. 2020 Klubové závpdy ve sprintu Alfa Dog Sport- sprint 100m, 1. Místo (ze 6)
3. 10. 2020 Strongbull Speedmaster Champion 3/2020 ovál - 1. místo 
4. 10. 2020 Strongbull Speedmaster Champion 4/2020 ovál - 1. místo - titul Strongbull Speedmaster Champion 


COURSING

Dostáváme se k našemu nejoblíbenějšímu sportu!
Na pohled tato disciplína vypadá jako nezáživná, ale opak je pravdou. Není to jen běh za střapcem, už vůbec ne na oválu.

Coursing je moderní kynologický sport určený pro psy všech plemen a velikostí, založený na přirozené touze psa lovit a pronásledovat kořist. Jedná se o terénní běh za umělou návnadou, která simuluje skutečný pohyb zajíce. Pes má za úkol tuto návnadu chytit. Při coursingu rozvíjí svoji rychlost, obratnost, vytrvalost, ale také inteligenci a schopnost spolupracovat s ostatními psy (citace z Coursingového řádu).

Ideální coursingové závodiště představuje velká louka. Mírně se svažující nebo kopcovitý terén je rovněž vysoce přijatelný. Vhodné je místo s několika keři či stromy, pokud tyto nepředstavují pro psy žádné nebezpečí. Pro coursing je nejvhodnější travnatý porost; písčitý povrch nebo sníh je také přípustný. Povrch země by neměl být příliš kluzký a musí být zbaven děr a kamenů Přírodní překážky jsou vysoce doporučované, ale nejsou povinné. Musí být jasně viditelné ze psí perspektivy ze vzdálenosti nejméně 30 m, zejména pokud se jedná o terénní nerovnosti či zlomy. Délka dráhy musí být v rozmezí od 300 m do 700 m (citace z Coursingového řádu). 


NAŠE ÚSPĚCHY

20. 10. 2019 Mistorvství ČR Coursing - 1. Vicemistr 
20. 6. 2020 Mistrovství Moravy - 2. Vicemistr 
2. 8. 2020 Mistrovství České Republiky - 2. Vicemistr 
16. 8. 2020 Mistrovství Čech - 1. Vicemistr 


Na tento sport se pes připravuje několik let, ale pojďme se podívat na začátek.
Pokud vás tento sport zaujal a chcete v něm závodit je důležité si takzvaně ,,vyběhat licenci". Licenční běhy pořádají kluby, které mají na starost i oficiální závody.
My jezdili do Brna, což máme krásných 200 Km od Třince, a ano, bylo to náročné.
Naštěstí tento proces netrvá příliš dlouho a běhů je svým způsobem pár.
Základ jsou tréninkové běhy (3x solo běh a 3x párový běh), následně pak licenční běhy (2x solo a 2x pár). Párové běhy jsou asi nejsložitější, musíte si najít někoho k sobě v adekvátní velikosti. Pozor, rozhodčí ovšem nemusí splnění běhů uznat, pokud dojde k porušení coursingových pravidel během běhu.
Co musíte splnit abyste dostali licenci? Všechny povinné běhy, pes nesmí agresivně reagovat na ostatní psy, musí být starší 18 měsíců, nesmí mít zdravotní problémy. U starších psů se kontroluje srdíčko.
Závody jsou dělené podle kategorie v FCI - my sice v páru běháme s xMBT, nebo s SBT, ti s námi ale v kategorii nejsou, takže i když párový běh vyhrajeme, můžeme být v kategorii poslední, proto tyto závody máme tak rádi.
U běhu se posuzuje rychlost, inteligence, obratnost, vytrvalost a úsilí, plný počet je 200 bodů, tato částka je součet všech 5 kategorií.

Povinná výbava na závody - košík, dresy barvy - bílá, červená a modrá, vypouštěcí obojek (stačí obyčejný obojek), pes nesmí být dle pravidel na postroji ani při příchodu do sedliště.